Հիշարժան պահեր՝ պատվիրեք հայկական հարսանեկան գաթա Ձեր հարսանիքի համար
/  Բլոգ   /  Հիշարժան պահեր՝ պատվիրեք հայկական հարսանեկան գաթա Ձեր հարսանիքի համար
Հայկական հարսանիքը պարզապես տոն չէ, այլ մշակույթի, ավանդույթների և ընտանեկան ջերմության արտացոլանք։ Հարսանիքի յուրաքանչյուր տարր՝ հարսանեկան արարողությունը, ազգային երգերն ու պարերը, ծեսերը և հյուրասիրությունը, ունեն իրենց խորհրդանշական նշանակությունը։
Հարսանեկան սեղանը նույնպես կարևոր բաղադրիչ է, և ավանդաբար այն պետք է լինի առատ ու խորհրդանշական։ Հայկական հարսանեկան գաթան՝ քաղցրությամբ, յուրահատուկ համով և դարավոր ավանդույթով, հարսանեկան սեղանի անբաժան մասն է։
Գաթան խորհրդանշական հարսանեկան աղանդեր Է։
Բարեկեցության ու երջանկության խորհրդանիշ Հայկական մշակույթում գաթան համարվում է բարեկեցություն, քաղցր կյանք ու բարիք բերող ուտեստ։
Հարսանեկան ավանդույթների անբաժան մասն է Հնում հայ ընտանիքներում ընդունված էր, որ հարսանիքի ժամանակ պետք է պատրաստվեր հատուկ հարսանեկան գաթա, որը բաժանվում էր բոլոր հյուրերին։
Երիտասարդ ընտանիքի քաղցր կյանքի խորհրդանիշ Ասում են, որ եթե հարսանիքին գաթա մատուցվի, ապա նորապսակների կյանքը կլինի նույնքան քաղցր ու հագեցած։
Հայկական հարսանեկան գաթան
Հայկական հարսանեկան գաթան հանդիսանում է ոչ միայն ավանդական հայկական քաղցրավենիք, այլև հարսանեկան արարողության անբաժանելի մասը այն խորհրդանշում է ընտանեկան ջերմություն, սեր, հաջողություն և բարեկեցություն ու դարեր շարունակ փոխանցվելով սերնդեսերունդ պահպանել է իր յուրահատուկ տեղը հայկական մշակույթում այն պատրաստվում է հատուկ հոգատարությամբ՝ օգտագործելով միայն բնական բաղադրիչներ ինչպիսիք են ալյուրը, կարագը, կաթը, շաքարավազը և երբեմն նաև մեղրը կամ խտացված կաթը, խմորը շերտավոր ու փափուկ է ինչը գաթային հաղորդում է նուրբ և հաճելի համ, միջուկը կարող է տարբեր լինել՝ ավանդական կարագային տարբերակից մինչև ընկույզով և մեղրով հարստացված տարբերակները յուրաքանչյուր բաղադրիչ ընտրվում է լավագույն որակի ապահովման համար որպեսզի գաթան լինի անչափ համեղ և հիշարժան։
Գաթայի պատրաստման գործընթացը հաճախ իրականացվում է հատուկ ծեսով հատկապես հարսանեկան արարողությունների համար ընտանիքի ավագ կանայք հավաքվում են միասին պատրաստում խմորը և ձևավորում գաթան այնուհետև վրան դրվում են գեղեցիկ նախշեր որոնք ունեն խորհրդանշական նշանակություն դրանք կարող են լինել արևի ճառագայթներ խորհրդանշելով լույս և ջերմություն կամ հարսնացուի և փեսայի մոնոգրամները խորհրդանշելով նրանց միությունը, որոշ ընտանիքներ նաև գաթայի մեջ մետաղադրամ են տեղադրում ըստ ավանդույթի այն հյուրերից ով գտնում է մետաղադրամը համարվում է բախտավոր։
Հարսանեկան արարողության ժամանակ գաթան դրվում է առանձնահատուկ ձևավորված սեղանի վրա և հանդիսավոր կերպով մատուցվում հյուրերին, երբեմն հարսն ու փեսան միասին կտրում են գաթան ինչը խորհրդանշում է նրանց համատեղ կյանքի քաղցր սկիզբը, այնուհետև գաթան բաժանվում է հյուրերին որպես լավության և բարեկեցության խորհրդանիշ որոշ դեպքերում այն նաև փաթեթավորվում և տրվում հյուրերին որպես հիշարժան նվեր որպեսզի նրանք իրենց հետ տանեն այդ օրվա ջերմությունը և ուրախությունը։
Հայկական հարսանեկան գաթան ոչ միայն քաղցր ուտեստ է այլև կարևոր մշակութային տարր այն միավորում է ընտանիքը ստեղծում ջերմ մթնոլորտ և ավանդույթների պահպանման յուրահատուկ միջոց է, լինում ժամանակակից հարսանիքներում, այն հաճախ պատրաստվում է նոր ձևավորումներով և ավելացվում են տարբեր համային նրբերանգներ, սակայն դրա հիմնական խորհրդանշական իմաստը մնում է անփոփոխ այն է՝ ընտանիքի միասնություն, սեր և հաջողություն, պատվիրելով ավանդական հայկական հարսանեկան գաթա դուք ոչ միայն վայելում եք անկրկնելի համային զգացողություններ այլև դառնում եք դարավոր ավանդույթի մի մասը, որը կապում է սերունդները և փոխանցում է ընտանեկան ջերմություն ու օրհնություն։
Ավանդական հայկական հարսանիք,հայկական հարսանեկան աղանդեր,պատվիրել հայկական հարսանեկան գաթա
Հարսանեկան արարողության ընթացքում գաթան դառնում է առանցքային տարր, այն կտրում են հարսն ու փեսան՝ խորհրդանշելով միասնական կյանքի սկիզբը և այնուհետև բաժանում հյուրերին որպես օրհնության ու բարեկեցության խորհրդանիշ, հայկական հարսանեկան գաթան ունի յուրահատուկ նախշեր, որոնք կարող են տարբեր լինել, սակայն յուրաքանչյուր նախշ ունի իր իմաստը, օրինակ՝ արևի ճառագայթներ կամ զույգերի համատեղ սերն ու երջանկությունը խորհրդանշող նախշեր։
Եթե ցանկանում եք կազմակերպել իրական հայկական հարսանիք և ցանկանաք պահել ավանդույթները ապա պատվիրել հայկական հարսանեկան գաթան լավագույն ընտրությունն է, գաթան պատրաստելուց հետո այն պարտադիր կերպով բաժանվում է հյուրերին ինչը վկայում է ընտանիքի միասնականության մասին և ստեղծում հիշարժան պահեր։ Անհրաժեշտ է նշել, որ գաթան պետք է լինի թարմ ու պատրաստված, ըստ ավանդական բաղադրատոմսի, միայն այդ դեպքում այն լիովին կհամապատասխանի հայ հարսանեկան ավանդույթներին ու կպահպանի իր իրական համն ու նշանակությունը։
Եթե ցանկանում եք պատվիրել ավանդական հայկական հարսանեկան գաթա՝ հատկապես հարսանեկան արարողությունների համար, ապա Գաթա Պանդոկը պատրաստ է օգնել ձեզ ապահովել անգին ավանդույթներով այս քաղցրավենիքով։ Մեր գաթան պատրաստվում է ամենաբարձր որակի բնական բաղադրիչներով ։
Մենք առաջարկում ենք  լայն ընտրություն՝  դասական ավանդական գաթայից, մինչև հավելումներով տարբերակներ՝ ընկույզով կամ չրերով ՝ ձեր ցանկությունների և պահանջների համաձայն։